01:08
Comentarii Adauga Comentariu

_ Revenirea Africii de Sud în repriza a doua îi respinge Țării Galilor o victorie istorică, în ciuda încercării târzii de egalare

_ Revenirea Africii de Sud în repriza a doua neagă Țara Galilor o victorie istorică în ciuda încercării târzii de egalare

Țara Galilor nu este străină de înfrângerea eroică din mâinile Cele trei mari ale emisferei sudice.

Înfrângerea pe teren propriu în 2012 cu Australia și inversarea cu 31-30 în Africa de Sud în 2014 sunt două dintre cele mai sfâșietoare eșecuri pe care le-a suferit echipa de rugby a țării în era profesionistă.

Dar sâmbătă la Pretoria – cu o primă victorie pe pământul Springbok în mod tentant la îndemâna lor – oamenii lui Wayne Pivac au atins un nou minim când vine vorba de angoasa pe teren.

„Ultimul lucru pe care l-am vreau să faci este să participi la o conferință de presă și să fii învinși curajoși', a spus liderul războinic al Țării Galilor, Dan Biggar, după ce echipa sa a fost bătută din nou la moarte.

Cruz pentru Biggar și Țara Galilor, exact asta este ceea ce erau. Sincer, au meritat mai mult.

Dar în rugby internațional nu primești întotdeauna ceea ce meriți, iar penalty-ul de 82 de minute

a lui Damian Willemse cu ultima lovitură a jocului a fost încă o dovadă. de asta.

În cele din urmă, cu toată rezistența lor, disciplina slabă a Țării Galilor în ultimul sfert a fost distrugerea lor.

Un trio de cartonașe galbene pentru Alun Wyn Jones, remarcabilul Louis Rees-Zammit – care a marcat de două ori – și Rhys Carre i-au permis Africii de Sud să smulgă victoria.

Lovirea intenționată a lui Biggar i-a permis lui Willemse o șansă la victorie și a reușit penalty-ul când Africa de Sud a ieșit din închisoare.

Springboks ai lui Jacques Nienaber nu sunt campioni mondiali degeaba. „Când ajungi la 12 bărbați împotriva campionilor mondiali, este foarte dificil”, a spus antrenorul principal al Țării Galilor, Pivac. „Patru cartonașe galbene sunt destul de greu de luat. Din păcate, nu am trecut peste linie.

'A fost un pas mare față de ultima noastră performanță, nu există nicio îndoială, dar sunt foarte frustrat de disciplină. A fost un efort mare, dar a fost unul care a scăpat.”

Țara Galilor a mers la zid într-un meci de testare cu adevărat remarcabil, care nu va fi uitat în grabă.

În ultimele 10 minute – cu jocul de putere al Africii de Sud în plină desfășurare – au intrat de partea greșită a arbitrului începător al georgian Nika Amashukeli.

Jones și Rees-Zammit au fost trimiși la coșul de păcat pentru ofsaid și neeliberarea respectiv. Amashukeli, în vârstă de doar 27 de ani, a acordat apoi Africii de Sud o încercare de penalizare și l-a băgat pe Carre în frigider pentru că a încercat în mod deliberat să-l concedieze pe maul. Chiar și atunci, când totul părea pierdut, Țara Galilor s-a ridicat din nou de pe pânză.

Însângerați și bătuți și după ce au luat pumn după lovitură, bărbații în roșu au condus-o pe înlocuitorul Dewi Lake pentru o încercare care a egalat scor 29-29. Biggar nu a putut converti.

Șansa de victorie a fost cerșită, dar avea să vină și mai multă durere.

Cu o remiză pe cărți, Biggar a fost penalizat și Willemse l-a făcut să plătească.

Pivac și Biggar s-au angajat să revizuiască deciziile de cartonaș galben, dar niciunul nu a țintit pe Amashukeli.

„A fost o ocazie ratată cu siguranță”, a spus Biggar. 'Am crezut că penalty-ul de la final a fost puțin dur. Mingea tocmai mi-a lovit mâna, spre deosebire de mine să o plesnesc.

„Suntem incredibil de mândri de efortul pe care l-am depus. Trebuie să ne uităm mai întâi la noi înșine. Cu siguranță am dat niște intrări ușoare și, probabil, niște decizii ușoare cu unele dintre acele penalizări.”

Este greu să scapi de sentimentul că Amashukeli a pierdut controlul în timp ce un meci absorbant a lovit în crescendo.

Decizia sa de a-l carda pe Rees-Zammit pentru că nu l-a eliberat pe înlocuitorul sud-african, Willie le Roux, după ce l-a abordat, a părut deosebit de dură. Reluările au arătat că Rees-Zammit s-a eliberat înainte de a șacala. Pedeapsa ar fi putut și ar fi trebuit să meargă în altă direcție.

Africa de Sud a fost susținută de un Loftus Versfeld sold-out, dar în primul lor test al anului au început în marșarier, când Țara Galilor a trecut într-un șoc 18-3 conduce la pauză.

Oamenii lui Pivac suferiseră prima înfrângere acasă în fața Italiei în ultima lor ieșire. Afișarea lor în primele 40 de puncte a fost abia de crezut, deoarece Rees-Zammit a lovit pentru două scoruri oportuniste.

Biggar a lovit restul și lovitura sa a inclus un superb drop goal, dar a primit și cartonaș galben pentru că nu a eliberat după o Tackle de încercare de salvare a lui Faf de Klerk.

Țara Galilor a fost ajutată de o primă repriză șocantă a lui Springbok, Elton Jantjies, care a fost cuplat la pauză.

A urmat Le Roux cu Willemse trecând pe locul 10 și înapoi a venit Africa de Sud.

Bongi Mbonambi, Malcolm Marx și Cheslin Kolbe au marcat toți, în timp ce „echipa lor de bombă” de înlocuitori a început să lucreze.

Țara Galilor încă a refuzat să intre în liniște în noapte. Pachetul lor a fost remarcabil.

Proteza de înlocuire Tomas Francis a suferit o accidentare la cap și a fost scoasă după o întârziere lungă. A fost un incident îngrijorător, având în vedere că Francis a suferit o lovitură similară în cele șase Națiuni.

Calcul lui Biggar a menținut Țara Galilor în competiție, dar când Jones a văzut galben după ce Kolbe a plonjat în colț, a declanșat o salvă târzie. de evenimente care trebuiau văzute pentru a fi crezute.

Jones s-a întors pe teren aproape imediat ce Carre a plecat, dar Țara Galilor au fost doi oameni ușori în ultimele 15 minute și nu au putut rezista.

Lacul le-a dat speranță, dar nu a fost să fie.

„Știam că va fi greu”, a spus căpitanul sud-african Siya Kolisi.

p> „Nu a fost nicio panică. În niciun moment nu ne-am gândit că nu vom reveni în joc.”