16:16
Comentarii Adauga Comentariu

_ Cameron Norrie obține o victorie în seturi drepte la Wimbledon

_ Cameron Norrie ușurează la un set direct victorie la Wimbledon

A noua cap de serie Cameron Norrie a depășit două pauze de ploaie într-o victorie în seturi drepte asupra lui Pablo Andujar pentru a ajunge în turul doi de la Wimbledon pentru al treilea an consecutiv.

Ca număr britanic. unul și un cap de serie din top 10, Norrie s-ar fi așteptat la o misiune mai prestigioasă decât prima pe terenul doi la ora 11 dimineața de deschidere.

Ceea ce părea o misiune rapidă când a trecut prin primul set din doar 23 de minute s-au transformat într-o afacere lungă datorită vremii, Norrie completând în cele din urmă o victorie cu 6-0 7-6 (3) 6-3 imediat după ora 16.

Fiind ratat trei puncte de meci înainte ploaia a venit pentru a doua oară, Norrie a revenit pe teren pentru doar patru minute și șase puncte pentru a stabili o confruntare cu un alt spaniol, Jaume Munar.

Andujar, 36 de ani, câștigase doar trei meciuri la nivel de tur. în toată cariera lui, așa că asta a fost sigur doar o remiză de care ar putea profita Norrie.

Tânărul de 26 de ani a devenit cel mai de încredere jucător din tenisul britanic, câștigând încă două titluri ATP Tour în acest sezon și intrând în top 10 pentru prima dată, dar încă nu a trecut de runda a treia la un Grand Slam.

A avut mult prea mult noi în iarbă pentru Andujar în primul set, dar veteranul a sărbătorit cu pumnul strâns. când a spart serviciul pentru a începe al doilea înainte ca scuipaturile de ploaie să se transforme în ceva mai substanțial și jucătorii să părăsească terenul.

Au revenit o oră și jumătate mai târziu, iar Norrie a egalat rapid situația la 2-2, dar Andujar și-a găsit picioarele și și-a împins adversarul, care se chinuia să-și redescopere lovitura curată din primul set, la un tie-break.

Dar Norrie și-a crescut din nou nivelul chiar la momentul potrivit și un pauză devreme în setul al treilea l-a pus în control total.

Pe măsură ce cerul s-a întunecat, Norrie a creat trei ocazii la serviciul lui Andujar la 5-3, dar el nu am putut lua niciunul dintre ei și, cu scorul de două ori, ploaia a venit din nou și au plecat.