14:24
Comentarii Adauga Comentariu

Tenis: Rafael Nadal a abandonat în sferturile de finală la Australian Open

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul unu mondial, a abandonat în sferturile de finală ale Openului Australiei, în cel de-al cincilea set al meciului jucat împotriva croatului Marin Cilic, la scorul de 3-6, 6-3, 6-7 (7/5), 6-2, 2-0 pentru croat, după 3 ore și 47 minute de joc, marți la Melbourne.

Nadal, finalist anul trecut la Melbourne, a solicitat asistență medicală în cel de-al patrulea set al partidei, acuzând probleme la partea superioară a piciorului drept.

Jucătorul iberic a mai rezistat apoi câteva ghemuri, înainte de a anunța că se retrage, la scorul de 2-0 în favoarea croatului, în setul decisiv.

Cilic a reușit 20 de ași în acest meci și nu mai puțin de 83 de winners.

Marin Cilic, cap de serie numărul 6, se va lupta pentru un loc în finală cu britanicul Kyle Edmund, care s-a impus cu 6-4, 3-6, 6-3, 6-4 în fața bulgarului Grigor Dimitrov, favoritul numărul 3, într-o altă partidă disputată marți. AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Gabriela Badea)