13:35
Comentarii Adauga Comentariu

_ Meciul „do-or-die” al echipei SUA cu Olanda este o amintire dureroasă a problemelor de la Cupa Mondială

_ Meciul do-or-die al echipei SUA cu Țările de Jos este o amintire dureroasă a problemelor de la Cupa Mondială

Obiectivul pe patru ani al fotbalului național masculin al Statelor Unite este de a avansa dincolo de faza grupelor Cupei Mondiale.

În ciuda eșecului dezamăgitor al țării de a se califică pentru Rusia în 2018, americanii sunt obișnuiți să ajungă la Cupa Mondială, după ce au făcut acest lucru de șapte ori în opt șanse din 1990.

Dar în timp ce se califică împotriva unor oameni ca Cuba și Belize a fost relativ ușor, de fapt câștigând meciuri de la Cupa Mondială a fost mult mai dificil. Din toate timpurile, bărbații americani au doar 9-8-19 la Cupa Mondială.

Și chiar și atunci când Echipa SUA avansează dincolo de faza grupelor, rundele eliminatorii au fost neiertătoare. În afara unei apariții întâmplătoare în semifinale la turneul cu 13 echipe din 1930, americanii au ajuns doar o dată în sferturi de finală, în 2002. Pe parcurs, SUA a fost umilită de toată lumea, de la puterile tradiționale de fotbal din Italia, Brazilia și Germania, până la echipe mai puțin cunoscute, cum ar fi Ghana și Belgia în meciurile cu eliminație simplă de la Cupa Mondială.

În Qatar, SUA au șansa de a se rupe din istoria sa dezamăgitoare, începând cu meciul de sâmbătă din optimile de finală cu Țările de Jos.

Din fericire, există motive pentru optimism: Echipa SUA a uimit-o pe favorită Anglia cu remiza de săptămâna trecută, ținându-i pe cei Trei Lei pe călcâie pentru cea mai mare parte a meciului, înainte de a câștiga un greu luptat, 1-0, victorie asupra Iranului în finala de marți din Grupa B plină de presiune.

Desigur, există și motive pentru pesimism, inclusiv  ;accidentare a starului Christian Pulisic, ca să nu mai vorbim de 92 de ani de dezamăgire pe teren. DailyMail.com se uită înapoi la istoria adesea dezastruoasă a echipei SUA în fazele eliminatorii...

1930: semifinale 6-1 înfrângerea în fața Argentina

Debutul țării la Cupa Mondială în Uruguay în 1930 rămâne cel mai profund turneu al său, deși este atașat un asterisc de mărimea lui Jupiter. Turneul inaugural din acel an ar fi trebuit să includă doar 16 echipe, dar a fost diminuat și mai mult de retragerile târzii ale Egiptului, Japoniei și Siam, lăsând SUA cu meciuri relativ ușoare în faza grupelor împotriva Belgiei și Paraguayului, ambele câștigătoare de americani cu 3- 0.

Aceasta a trimis echipa SUA într-o confruntare în semifinală cu Argentina, care le-a adus americanilor o înfrângere cu 6-1 în drum spre meciul de campionat. Singurul gol al Statelor Unite a venit în minutul 89 și a fost marcat de fapt de Jim Brown, născut în Scoția, care urma să joace pentru Guildford City F.C.

1934: O înfrângere cu 7-1 în optimile de finală în fața Italiei

Ar fi ușor să-i felicităm pe americani pentru o a doua poziție consecutivă în faza eliminatorie, dar turneul din 1934 în Italia a inclus doar 16 echipe, astfel încât optimile de finală a fost de fapt prima etapă a turneului.

Nu a mers bine pentru SUA, care s-au confruntat cu Italia gazdă și eventual campioană, pierzând cu 7-1.

Singurul gol al echipei SUA a fost marcat de Aldo Donelli. Țara nu va mai marca un gol la Cupa Mondială până în 1950 și nu va mai ajunge în optimile de finală pentru încă 60 de ani.

1994: O înfrângere cu 1-0 în optimile de finală în fața Braziliei

SUA au beneficiat de avantajul său pe teren propriu în 1994, depășind-o pe favoriții turneului, Columbia, înainte de autogol. avansând la o întâlnire din optimile de finală cu Brazilia, eventualii campioni.

În mod remarcabil, SUA a oferit Braziliei unul dintre cele mai grele meciuri ale turneului, evidențiat de o cot brutală a fundașului Leonardo împotriva mijlocașului american Tab. Ramos, care a suferit o fractură de craniu. Ulterior, Leonardo a primit un cartonaș roșu, a suspendat patru jocuri și a amendat cu 80.000 de dolari.

SUA au jucat cu un avantaj masculin pentru a doua repriză, dar brazilienii au trecut înainte în minutul 73, când Romario l-a hrănit pe Bebeto pentru singurul gol al jocului.

După aceea, Leonardo și-a cerut scuze lui Ramos, care a rămas inconștient și a fost internat pentru scurt timp în spital.

2002: O înfrângere cu 1-0 în sferturile de finală în fața Germaniei

Dacă SUA are un moment mândră pe scena Cupei Mondiale, este vorba de sferturile de finală ale echipei în 2002, când americanii au supărat Portugalia în Faza grupelor și rivalul Mexic în optimile de finală pentru a stabili un meci cu Germania foarte favorizată.

SUA și-au creat mai multe șanse în primele minute. Un șut al lui Frankie Hejduk a fost salvat de legendarul portar german Oliver Kahn, înainte ca o ocazie Landon Donovan să fie zădărnicită de fundașul Christoph Metzelder.

Kahn ar face o salvare strălucitoare la un alt șut al lui Donovan câteva minute mai târziu, dar la fel ca SUA. Părea că profită de avânt, Michael Ballack a marcat dintr-o lovitură liberă a coechipierului Christian Ziege pentru a aduce Germaniei un avantaj cu 1-0.

SUA nu a terminat. Actualul antrenor al echipei SUA, Gregg Berhalter, aproape a marcat dintr-o lovitură de colț a lui Claudio Reyna în minutul 50, dar șutul a fost salvat de o aparentă minge de mână de germanul Torsten Frings. Din păcate, nu a fost nici un fluier în joc, iar ocaziile Americii s-au secat, în timp ce germanii și-au concentrat toate eforturile în apărare.

„În momentul în care vine colțul, am spus, am de gând să pariez și să mă deplasez. departe de adversarul meu spre zona centrală a stâlpului din spate', a spus Berhalter pentru Sports Illustrated ani mai târziu. „Mingea a căzut exact acolo unde jucam de noroc și am avut șansa să mă arunc cu piciorul stâng în ea. [Am făcut] un contact bun și se îndrepta spre obiectiv; l-a învins pe portar [Oliver Kahn], dar [mijlocașul german] Torsten Frings a întins mâna și a blocat-o chiar pe linie.”

Arbitrul scoțian Hugh Dallas a apărat apelul către Sunday Mail, spunând că Handbalul lui Frings a fost neintenționat.

„Un fault poate fi dat numai dacă este deliberat mână la minge și nu minge la mână”, a spus Dallas.

Cu toate acestea, arbitrul veteran Howard Webb nu a fost de acord cu Dallas, mentorul său, într-un interviu ulterior.

„Rezultatul corect ar fi trebuit să fie o lovitură de pedeapsă acordată pentru folosirea mâinii și un cartonaș roșu pentru refuzul unei gol — nu refuzul unei ocazii evidente de gol, ci refuzul unui gol, pentru că în mod clar mingea ar fi intrat dacă Frings nu ar fi blocat-o”, a declarat Webb pentru Sports Illustrated.

Germania ar fi în cele din urmă. ajunge în finală, unde echipa ar pierde în fața Braziliei.

2010: O înfrângere cu 2-1 în optimile de finală în fața Ghanei

Emoția de la Cupa Mondială din 2002 a dispărut rapid pentru americani în 2006, când au fost eliminați în finala fazei grupelor de Ghana – o echipă care juca fără Freddy Adu, presupusul minune al fotbalului și nativ din Ghana care a devenit cetățean american naturalizat, doar pentru a nu îndeplini așteptările.

Patru ani mai târziu, rivalitatea în devenire a americanilor cu Ghana a fost reînnoită în optimile de finală, după ce SUA au egalat Anglia și Slovenia în grupele înainte de a învinge Algeria.

Dar dacă echipa SUA țintea să se răzbune, acele speranțe s-au spulberat rapid, când Kevin-Prince Boateng din Ghana a marcat cinci minute de la începutul meciului.

Donovan avea să egaleze meciul cu o lovitură de pedeapsă în minutul 62, după ce Clint Dempsey a fost doborât. în careu, dar Ghana a recăpătat rapid avântul.

„În acel moment am cheltuit deja multă energie”, a spus antrenorul american Bob Bradley. „Cred că ne-am pus probleme să renunțăm din nou la golul devreme.”

În cele din urmă, Ghana va trimite SUA la pachet – din nou – când Asamoah Gyan a marcat trei minute în prelungiri.

„O înfrângere usturătoare, grea”, a spus Bradley. „Știam că Ghana este o echipă bună și nu ne-am făcut treaba.”

2014: O rundă de 2-1 -din 16 înfrângere în fața Belgiei

Veștile bune pentru echipa SUA din Brazilia sunt că, în cele din urmă, s-au răzbunat exact pe Ghana, învingându-le cu 2-1 în faza de deschidere a grupelor.

După o egalitate cu Portugalia și o înfrângere cu 1-0 în fața Germaniei, americanii au avansat pentru a înfrunta Belgia în optimile de finală.

Din nou, echipa SUA a avut motive de optimism după ce s-a clasat pe locul 13 în fața meciului. Cupa Mondială înaintea unor echipe precum Olanda, Franța și rivalul Mexic.

În atacantul de la Sunderland, Jozy Altidore, SUA au avut în sfârșit un marcator talentat în față; echipa s-a lăudat cu doi portari stimați în Tim Howard de la Everton și Brad Guzan de la Aston Villa; și cel mai bine, nucleul veteran al lui Dempsey, Donovan, DaMarcus Beasley și Michael Bradley – fiul lui Bob – jucase mult împreună sub noul antrenor Jurgen Klinsmann.

Dar cu toate semnele încurajatoare, americanii păreau lipsiți de viață timp de 90 de minute împotriva unei echipe belgiene talentate care i-a inclus pe Eden Hazard, Vincent Kompany și Kevin De Bruyne, precum și pe atacantul în devenire Romelu Lukaku.

Din fericire pentru SUA, echipa a reușit să mențină meciul fără gol pentru 90 de minute, dar norocul acela avea să expire curând în prelungiri, deoarece De Bruyne și Lukaku ar marca în minutul 93 și, respectiv, în minutul 105.

Julian Green ar adăuga singurul gol al Americii în minutul 107, dar Belgia Ține-te să înfrunți Argentina în sferturile de finală.

„Este sfâșietor”, a spus Howard după aceea. „Doare pur și simplu.”

„Furmăm de fum”, a spus fundașul Matt Besler.

Epilogul trist al meciului este eșecul echipei SUA de a se califica la Cupa Mondială din 2018. în Rusia, în virtutea unei înfrângeri uluitoare în fața Trinidad & Tobago, în ceea ce era de așteptat să fie performanța remarcabilă a starului în devenire, Christian Pulisic.

În schimb, Pulisic și compania au așteptat patru ani să se întoarcă la acest punct și – ca atâtea echipe din SUA înaintea lor – au șansa de a se schimba narațiunea despre fotbalul american.

SUA se confruntă cu Țările de Jos sâmbătă, la ora 10.