01:09
Comentarii Adauga Comentariu

_ William Saliba recunoaște că Franța a fost „zguduită” de Tunisia în înfrângerea cu 1-0

_ William Saliba recunoaște că Franța a fost „zbuciumată” ' de Tunisia în înfrângerea cu 1-0

William Saliba a recunoscut că Franța a fost zguduită de performanța Tunisiei în înfrângerea cu 1-0 în fața echipei africane.

Saliba a intrat ca înlocuitor în a doua repriză pentru o echipă franceză mult schimbată, care se calificase deja în ultimele șaisprezece, dar nu i-a putut împiedica pe campionii mondiali în titlu să-și piardă ultimul meci din grupă.

Vorbind cu theIN Sports Apărătorul de la Arsenal a subliniat că mai mulți jucători au fost dislocați în poziții neobișnuite și că cei unsprezece nu erau obişnuiţi să se alinieze împreună. Fundașul central a recunoscut, de asemenea, că startul rapid al Tunisiei a avut un impact asupra performanței lor.

El a spus: „Cu siguranță nu a fost un meci ușor astăzi. Echipa s-a schimbat, au fost foarte mulți jucători care nu jucaseră niciodată împreună, așa că a fost puțin greu. A fost ceva mai bine în repriza secundă la start, dar apoi am primit acel gol. Am împins la final să încercăm să înscriem, dar, din păcate, nu a fost suficient.'

Nu aș spune că a existat un sentiment de teamă, dar am fost puțin zdruncinați la începutul meciului. Meci. Dar au fost jucători care nu erau în poziția obișnuită, așa că nu erau obișnuiți cu asta.'

Tânărul de 21 de ani își câștiga a opta selecție pentru Franța, după ce a intrat în turneu dintr-un șir de performanțe impresionante pentru o echipă a Gunners care conduce în prezent Premier League cu cinci puncte.

Cu toate acestea, Tunisia a distrus arcul lui Saliba la Cupa Mondială și recordul de neînvins al Franței în competiție datorită Wahbi Khazri câștigător al reprizei a doua.

Franța aproape a salvat un punct din joc în timpul prelungirii, dar după o întârziere lungă egalarea lui Antoine Griezmann a fost exclusă de VAR după ce atacantul francez a fost văzut în ofsaid în construcție la gol.

Antrenorul Didier Deschamps a recunoscut că schimbările pe care le-a făcut la echipă nu au ajutat Franța, dar crede că ar putea da roade mai târziu în competiție.

„Am avut unele dificultăți în alegerile pe care le-am făcut”. a recunoscut șeful Franței. „Ar trebui să ne ajute în patru zile.

„Unii jucători erau expuși riscului [de accidentare] și tocmai jucasem două meciuri de mare intensitate. Le-a permis înlocuitorilor să vadă diferența [de calitate] într-un meci de Cupa Mondială. Am atins obiectivul, ne vom recupera, acum începe o a doua competiție.'

Înfrângerea a fost prima înfrângere pe care franceză a suferit-o la finala Cupei Mondiale de când a plecat în Germania în sferturile de finală ale turneului din Brazilia din 2014.

Franța se va îndrepta acum în faza eliminatorie a competiției știind că se va înfrunta duminică cu Polonia, după ce polonezii au renunțat locul doi din Grupa C la golaveraj.