00:01
Comentarii Adauga Comentariu

_ Liverpool 2-0 Rangers: Trent Alexander-Arnold înscrie o lovitură liberă UIMINOARE într-o victorie impresionantă

_ Liverpool 2-0 Rangers: Trent Alexander -Arnold înscrie o lovitură liberă UIMINOARE într-o victorie impresionantă

Criza trecută. Cel puțin în Europa.

Napoli va lua ceva prinsuri, dar Liverpool se află acum confortabil pe cale de calificare în faza grupelor Ligii Campionilor. Reversul umilitor de la Napoli este acum o amintire îndepărtată și nu au existat niciodată premii pentru primul loc în optimile de finală.

Așadar, în timp ce forma națională rămâne o preocupare, în această competiție, următorul lor meci este în sus la Rangers și dacă această egalitate este un indicator, există o prăpastie între aceste echipe care este puțin probabil să fie răsturnată chiar și cu avantajul acasă la Ibrox.

Scorul de 2-0 i-a flatat pe Rangers aproape la fel de mult ca o înfrângere cu 6-3 în derby-ul de la Manchester l-a flatat pe Manchester United. Dacă nu ar fi fost o performanță eroică a portarului Allan McGregor, Rangers și-ar fi returnat ego-ul nordic învinețit și reputația în zdrențuri. Liverpool nu a câștigat acasă împotriva unei echipe scoțiene de când a învins Aberdeen cu 4-0 în 1980 și a eșuat în ultimele trei încercări, dar acest lucru nu a fost niciodată îndoielnic.

Au fost înainte după șapte minute. , doi la 54 și, dacă ceva, pe cât de încântat va fi fost de performanța generală, Jurgen Klopp se va simți frustrat că a fost nevoie de un penalty în repriza a doua pentru a pune lumină între aceste echipe.

Liverpool ar fi trebuit să pună mult mai mult pe adversarii care abia s-au aventurat peste linia de jumătate și și-au lăsat cel mai prolific marcator pe bancă. În schimb, abia atunci când prospectul adolescent Leon King l-a doborât pe Luis Diaz – a ajuns acolo puțin înaintea lui John Lundstram, care părea pregătit să facă același lucru –, Liverpool s-a putut simți confortabil.

Nu că Rangers ar fi amenințat. Doar că un avans de 1-0 va lăsa întotdeauna o echipă vulnerabilă, indiferent de diferența dintre adversari. Odată ce Salah și-a pus pedeapsa la mijloc – este al zecelea meci consecutiv din grupa Ligii Campionilor în care a marcat – Liverpool a avut perna de care avea nevoie.

Parcă ar fi dovedit acest punct, cu cinci minute rămase, Fashion Sakala a avut un șut blocat pe linie și din cornerul rezultat, Alisson a făcut prima salvare reală a jocului de la Antonio Colak, prea târziu. Nu poți fi niciodată prea atent.

Totuși, într-adevăr, în ciuda focului și a rivalității de pe perimetre, jocul în sine a fost o dezamăgire. Niciun concurs. A fost nevoie de aceste cluburi încă de la începutul competiției europene pentru a se întâlni în sfârșit și, atunci când s-au întâlnit, dacă nu ar fi fost McGregor, jocul s-ar fi încheiat înainte de pauză.

A fost un pic, McGregor. Fanii de la sud de graniță își pot aminti de el la Hull City. Acea vrajă s-a încheiat cu retrogradare, dar el a fost fermul lui Rangers aseară, tot ceea ce a stat între ei și o dezamăgire jenantă. Klopp și-a dorit mai bine de la jucătorii săi după remiza de acasă la Brighton și a reușit.

Liverpool a fost mai înfometat, mai rapid, superior din punct de vedere tehnic în fiecare domeniu. Dacă ar fi terminat la fel de consecvent cum i-au deschis pe Rangers cu trecerea lor și pasul în jos pe flancuri, ar fi putut fi cinci sau mai mult până când vizitatorii s-au întors la dressing.

Totuși, ce ar fi trebuit să facem. te-ai asteptat? Jucătorul care a dat lovitura liberă care a dus la primul gol, Ben Davies, a fost odată pe cărți aici. A fost unul dintre jucătorii semnati în grabă în urmă cu două sezoane, ca răspuns la criza din jumătatea centrală. Davies a sosit de la Preston și mai târziu a plecat fără să fi jucat niciodată un meci.

A fost un cumpărare de panică, o încercare disperată de a atenua un set unic de circumstanțe nefericite și a devenit foarte evident foarte repede că nu a îndeplinit standardele înalte ale lui Liverpool. Totuși, intră la Rangers. Începe din inima apărării. Și acolo l-a scos stângaci pe Darwin Nunez după șapte minute și și-a lăsat să intre pe vechii coechipieri.

A fost un gol frumos, o lovitură liberă directă lovită frumos de Trent Alexander-Arnold. S-ar putea să citiți, sau să auziți, din mai multe surse că fundașul a răspuns criticilor săi, nu în ultimul rând antrenorul Angliei Gareth Southgate, care pare să-l aibă pe locul patru într-un teren de patru și, ca atare, nici măcar nu merge în Qatar.

Ei bine, da și nu. Cu siguranță, Alexander-Arnold a arătat de ce ar fi o opțiune grozavă de apelat în orice moment dificil. Lovitura sa liberă dintr-o poziție centrală, sus și peste zid și nu i-a lăsat nicio șansă lui McGregor, cu mingea curgându-se spre stâlpul drept, a fost o piersică. Cu toate acestea, Southgate nu a spus niciodată că Alexander-Arnold nu execută o lovitură liberă răutăcioasă. Nici pe nimeni altcineva.

Dacă un meci de fotbal ar fi o provocare cu lovitură liberă, el ar fi primul pe foaia echipei. Este absolut genial cu o minge moartă, unul dintre cei mai buni din lume, să nu mai vorbim de țară.

Apărarea lui este pusă sub semnul întrebării, iar detractorii își vor echilibra fără îndoială golul cu lovitura liberă Alexander. -Arnold a cedat la scurt timp după, răsturnându-l pe Ryan Kent după 18 minute. James Tavernier a aruncat-o în perete, apoi Kent a trimis mingea liberă să navigheze sus în Kop. Rangerii nu au un executant de lovitură liberă în clasa lui Alexander-Arnold. Dacă ar fi făcut-o, stângăcia lui Alexander-Arnold s-ar fi dovedit mai costisitoare.

Aceasta a fost singura șansă pentru Rangers în prima repriză, dacă e să spunem așa, lăsându-l pe portarul lui Liverpool, Alisson, singur cu gândurile sale pentru o mare parte din timpul jocului. joc. La celălalt capăt, McGregor era mai ocupat decât un filator de farfurii cu un singur braț care încerca să țină Liverpool la distanță. A făcut mai multe salvari de clasă mondială, plus o mulțime de unele foarte bune. Numai Nunez ar fi putut avea un hat-trick la pauză, începând după trei minute când șutul său la viraj a forțat o salvare reflexă magnifică.

McGregor abia s-a oprit după aceea, iar duelul său cu atacantul uruguayan – disperată după un gol și o alergare în echipă – a fost cea mai convingătoare acțiune a nopții.

În minutul 34, un chip minunat peste vârful apărării Rangers de către Jordan Henderson l-a găsit pe Nunez al cărui unul- controlul tactil a arătat de ce Liverpool și-a plătit prima. McGregor a ridicat totuși mâna pentru a opri șutul, iar oa doua șansă a fost cerșită.

Doar șapte minute mai târziu, o cursă arzătoare pe dreapta a lui Salah a terminat cu Nunez din nou, dar McGregor a răsturnat. e în jurul postului. Apoi, cu două minute înainte de pauză, Diogo Jota a fost furnizorul, dar din nou McGregor a fost egal cu finalizarea lui Nunez. Trebuie să fi fost sătul de vederea bărbatului în tricoul galben până în acel stadiu.

Nici nu ar fi fost singur. Unele dintre ocaziile lui Liverpool au fost pur și simplu ratate – șutul lui Luis Diaz în minutul 12, lovitura de cap a lui Virgil Van Dijk după 28 – dar cele mai multe au fost dejucate de McGregor.

A răsturnat de la Salah după 15 minute, a salvat. o lovitură scăzută printr-o mulțime de jucători de la Diaz pe 35. Mulți chiar au crezut că a salvat tot ce i-a putut, după ce meciul a fost aproape sigur pierdut, un șut în minutul 59 al lui Jota pe care l-a aruncat cumva peste bară.

Rangers nu au un punct în Liga Campionilor în această campanie și pleacă din Europa. Faptul că au părăsit Anfield cu demnitatea intactă, totuși, s-a datorat în mare parte lui McGregor. Miercurea viitoare se va descurca încă o dată la Glasgow, indiferent de starea de spirit partizană.