23:56
Comentarii Adauga Comentariu

România -Albania 0-1.. De Tătă-Ruşinea.

Foto: Gol Albania. Chiricheş e depășit cu 3 m de mingea centrată, Tătăruşanu iese ca un prost şi nu ajunge la minge în loc să stea în poartă, iar Sadiku loveşte mingea cu capul peste el.

Ce am putea să mai spunem şi noi după ce toată lumea a înjurat România că a pierdut rușinos cu Albania?

Nu vom aștepta să se nască noile echipe de copii şi juniori care să salveze fotbalul românesc şi nici nu vom propune să se joace cu minim 3 juniori la Liga I.

Am dori să analizăm dacă în situația dată se putea face sau nu mai mult. Să vedem unde s-a greșit şi ce am avea de învățat din această înfrângere rușinoasă. Lătrăi de serviciu sunt mulți cum e Rareş Bogdan şi alții ca el care ştiu tot atâta fotbal cât ştie şi Burl(e)anu, adică deloc.

În primul rând am vrea să ne întrebăm de ce cu Franța s-a putut face mai mult şi cu Albania, nu?

Nu era aceeași echipă care a jucat şi cu Franța şi cu Albania? Şi-atunci de ce am jucat cu Franța bine iar cu Albania şi cu Elveția catastrofal?

Punând această întrebare simplă avem şi primul răspuns: Dacă cu Franța s-a putut face mai mult cu siguranță se putea face mai mult şi cu Albania, doar aveam acelaşi lot.

Şi-atunci de ce am jucat catastrofal cu Albania şi cu Elveția şi cât de cât bine cu Franța?

Din trei motive:

1. Lipsa oricărei idei tactice cu Elveția şi cu Albania - Cauza: Evaluarea greşită a valorii noastre şi a valorii adversarelor noastre. Vinovat Antrenorul.

Cu Franța am avut una dintre cele mai bune tactici pe care le-am văzut la echipa națională - aglomerarea permanentă a jocului pe benzi şi liniile strânse între compartimente, în timp ce cu Elveția şi cu Albania nu am avut nici o tactică de joc. Se pare că Iordănescu a pregătit tactic un singur joc : cel cu Franța de frică să nu se facă de răs şi să ia 5-0 în meciul de debut. A fost singurul meci în care a fost evaluată relativ corect valoarea adversarului față de valoarea noastră, am spune chiar că valoarea adversului a fost puțin chiar supraevaluată. Deci evaluând corect situația, Iordănescu şi-a dat seama că fără o tactică specială vom pierde pe puțin cu 2 sau 3-0. Rezultatul a fost pe măsură şi am pierdut doar datorită gafelor jucătorilor noștri şi unui şut de excepție prins de un jucător după ce a fost lăsat să tragă de la 16m nestingherit de nimeni.

Cu Elveția ideea de joc a fost "să scoatem un egal" iar tactica a fost "stați în apărare să scoatem un egal iar dacă pică vreun gol bine dacă nu, nu". Adică absolut nici o tactică şi nici o idee de joc. Am avut noroc cu Chipciu care în prima repriză a jucat bine pe banda lui şi am avut Noroc şi mai mare că au ratat elvețienii.

De ce n-am mai aglomerat jocul pe benzi cum am făcut-o bine cu Franța şi de ce n-am ținut liniile strânse între compartimente dacă tot ne-am propus doar un egal ?

Pentru că ne-am supraevaluat valoarea şi prejudecata a fost că ne-am crezut cam de valoarea Elveției, deşi la elvețieni vreo 4-5 jucători ştiu bine cu mingea, dovadă la ce echipe joacă. Așa că nu a mai fost nevoie de nici o tactică specială din moment ce ne-am considerat egalii Elveției.

Una peste alta am scos cu noroc egalul pe care şi-l propusese Iordănescu. Doar că urciorul nu merge de multe ori la apă.

Prejudecata majoră a fost însă cu Albania pe care am desconsiderat-o complet pe ideea "dacă nici pe Albania nu-i batem...". Așa că la meciul cu Albania ideea de joc a fost "să mergem să le dăm gol" iar tactica a fost "pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor..că un gol tot pică". Prejudecata a fost subevaluarea valorii adversarului după zicala străveche "dacă nu batem nici Albania ...care nu ne-a mai bătut de 68 de ani". Tactica "pe ei, pe ei,.." a durat cam 15 minute până s-au prins albanezii ce slabi suntem la acest capitol şi la toate celelalte.

Veți spune ce puteam face altceva cu Albania dacă ne trebuia oricum victoria?

Dacă ne-am fi uitat la ce au jucat albanezii până la meciul cu noi am fi observat că au primit foarte greu gol.

Cu Elveția au primit un gol penibil, portarul lor ieşind greșit ca şi Tătăruşanu al nostru. Dar apoi n-au mai luat gol deşi au jucat 60 de minute în 10 oameni.

Cu Franța au luat gol în minutul 90 după o gafă a antrenorului albanez care cu 10 minute înainte de final l-a înlocuit pe Ajeti, unul dintre fundaşii lor centrali care jucase perfect până atunci şi a băgat un agarici. Noul intrat s-a remarcat prin numeroase gafe. Iar ca rezultat au picat 2 goluri în minutul 90 şi în prelungiri.

Așadar prima întrebare de bun simț pe care trebuia să ne-o punem înaintea meciului cu Albania era următoarea: o să le dăm noi mai ușor gol albanezilor decât Franța sau Elveția după ce am văzut că Franța şi Elveția sunt în stare să-şi creeze prima de cinci ori iar a doua de trei ori mai multe ocazii decât ne putem crea noi?

Bineînțeles că nu le puteam da mai ușor gol decât Franța sau decât Elveția.

Mai mult, Franța s-a repezit pe ei un meci întreg şi le-a putut da gol doar în minutul 90 şi asta după ce prima bară le-a aparținut albanezilor şi nu franczeilor.

Deci dacă judecam pe bază de fapte şi nu de prejudecăți ne-am fi putut da repede seama că tactica "pe ei, pe ei, pe ei pe mama lor" cu liniile din teren lăbărțate pe 60 m în adâncime şi pe toată lățimea terenului, nu va duce la nimic bun pentru noi, ținând cont de valoarea pe care o avem.

În situația noastră de echipă modestă tehnic noi trebuia să ne apărăm cu 2 linii strânse şi să avem un pasator bun (Sânmărtean) care să lanseze pe contraatac câțiva jucători de viteză (Andone, Chipciu sau Adi Popa)

Desigur cu tactica asta se putea termina foarte bine 0-0 dar tot 0-0 era în minutul 90 şi la Franța Albania.

La ce valoare slabă are echipa noastră trebuia să jucăm cu contraatacuri rapide lansate de un bun pasator pe care-l aveam. Mai ales că la un moment dat trebuia să iasă şi Albania la joc şi să lase deschise unele spații ținând cont că doar 1 punct nu i-ar fi folosit la nimic.

Iată tactica aplicată de antrenorul Albaniei, noi am căzut în capcana lui:

"Cheia partidei a fost să nu luăm gol, cum am făcut-o în celelalte două partide" a subliniat selecționerul Albaniei. "Am oferit câteva faze fixe, dar apoi am presat adversarul. Ne-am revenit fizic și psihic după meciul cu Franța. Azi am arătat mai multă încredere", a continuat De Biasi.

Tehnicianul a făcut și o radiografie tactică a partidei: "Am așteptat România să atace, să ne ofere spații pentru contraatacuri. Am fost foarte solizi, am închis defensiva, am încercat pase lungi, pentru că România a atacat și cu mijlocașii și cu fundașii. Am comis câteva erori tehnice, dar am revenit și am obținut victoria".

"Sunt foarte satisfăcut de performanța echipei și victoria e dedicată suporterilor. Avem o echipă generoasă, care dă totul pe teren", a mai spus Gianni De Biasi, mândru de echipa sa.

2. Persistența morbidă de a păstra în primul unsprezece jucători care au gafat. Cauza: Interese obscure şi idei fixe. Vinovat: Antrenorul.

Menținerea unor jucători în primul 11 în ciuda unor gafe majore făcute atât în meciurile din pregătire cât şi în meciurile anterioare este a doua cauză majoră care ne-a nenorocit

Cazul lui Tătăruşanu este cel mai revoltător. Acesta ca să se dea artist a vrut să prindă o minge în loc s-o boxeze. Rezultatul: un mic ghiont al lui Giroud mingea care îi trece lui Tătăruşanu printre mâini şi un gol Absolut Gratuit pentru Franța.

După aşa o gafă monumentală era obligatoriu pentru orice antrenor să-l folosească pe Pantelimon în meciul doi iar dacă acesta nu greșea, urma să devină titular şi pentru meciul cu Albania. Am fi evitat cu sigurață golul cu Albania, gol primit dintr-o monumentală gafă a cuplului Chiricheş - Tătăruşanu.

Echipa României a primit patru goluri la Europene dintre care două, adică 50% dintre ele, primite datorită a două gafe uriașe ale lui Tătăruşanu.

Ca antrenor era elementar ca după prima gafă, Tătăruşanu să nu mai fie titularizat.

Şi totuși Iordănescu a insistat cu el până la dezastru.

Alte două mâini moarte în apărare au fost Chiricheş şi Raț. Dacă Raț după un meci şi jumătate ne-a părăsit norocos după o accidentare, Chiricheş a fost menținut până la sfârșit ca să gafeze decisiv în mod repetat. Ambii jucaseră foarte puțin, aproape deloc, la echipele lor de club.

Dezastru a fost anunțat la meciului cu Ucraina unde cei doi gafeuri sunt responsabili că am luat trei goluri în 15 minute

După aşa ceva nici un antrenor din lume nu i-ar fi băgat pe cei doi în primul unsprezece. Practic am jucat cu o jumătate de apărare. Dragoş Grigore şi Săpunaru au fost foarte buni.

Gafele lui Chiricheş din centrul apărării au fost mult mai multe decât ale lui Tătăruşanu chiar dacă acesta din urmă practic şi-a băgat mingea de două ori în poartă.

După ce a fost pe post de jalon la meciului cu Ucraina, Chiricheş a fost depășit de Giroud aproape la toate centrările. Giroud a tras la poartă de câte ori a vrut de lângă Chiricheş şi cu piciorul şi cu capul, norocul nostru a fost că a dat pe poartă o singură dată atunci când Chiricheş nu mai era nicăieri şi când a fost 1-0 pentru Franța.

Ce să mai spunem de autogolul pe care era să şi-l dea Chiricheş în meciului din Franța când la o centrare mingea a sărit din el ca din lemn şi doar bara ne-a salvat de capul lui Griezman.

Gafele lui Chiricheş au continuat şi în meciului cu Elveția meci în care elvețienii au scăpat liberi în careu de mai multe ori de unde au ratat incredibil şi au culminant cu gafa uriașă din meciul cu Albania unde Chiricheş s-a aflat la 3 m de atacantul albanez pe care îl marca şi care a şi dat gol.

După dezastru cu Ucraina, Iordănescu trebuia să se orienteze spre Valerică Găman (Astra Giurgiu) sau Cosmin Moți (Ludogorets). Nu a făcut-o nici după meciului catastrofal făcut de Chiricheş cu Franța şi nici după meciului catastrofal făcut cu Elveția. Rezultatul: Centrarea albanezilor a plouat la 3m peste capul lui Chiricheş şi după ce primul gafeur al Naționalei pe nume Tătăruşanu a greșit şi el, mingea s-a dus în poarta noastră.

Al treilea mare gafeur din apărare după Tătăruşanu şi Chiricheş a fost Raț. Fără meciuri în picioare şi aflat la sfârşit de carieră, Raț a fost în permanență depăşit de lansările în adâncime lansate în spatele lui. Faze devenite proverbiale şi pe care le poate observa orice copil din clasele I-IV care se uită la fotbal. În plus, s-a repliat greu şi nu a deposedat mai pe nimeni. De unde nenumăratele centrări periculoase lansate de pe partea sa. Singurul său merit este că a pasat şi a centrat exact pe faza de construcție. Cu alte cuvinte, ca să facem o glumă amară, ar fi fost mai bun decât Prepeliță ca mijlocaș la închidere.

După accidentarea sa a fost înlocuit cu Steliano Filip, hăbăuc în multe faze în meciul cu Elveția, dar să nu uităm că Steliano Filip, nu a fost ajutat cu nimic de Chipciu care efectiv nu mai putea fugi în repriza a doua cu Elveția după ce îl acoperise bine şi pe Raț şi jucase foarte bine pe bandă în prima repriză.

Cel puțin Steliano Filip era disponibil la efort şi avea o oarecare vivacitate. Înlocuirea lui cu Mățel în meciul cu Albania a fost o altă gafă majoră făcută de Iordănescu.

Acesta a improvizat mutând un fundaş dreapta pe stânga. Mai mult, Mățel a fost penibil la capitolul fizic fiind ridiculizat în permanență de albanezi pe acea parte. Dacă Steliano Filip era opțiunea din lot pe acea parte acesta trebuia folosit pe acea parte nefiind soluția ideală dar neavând la activ gafe majore. Mățel a fost practic o gaură în apărarea noastră şi zero pe faza de atac.

Concluzia noastră în apărare:

portar Pantelimon.

Linia de fund: Săpunaru, Găman (sau oricine altcineva decent căci Găman nu a fost văzut de nimeni în pregătiri), Dragoş Grigore, Steliano Filip.

Calvarul selecției proaste a continuat şi cu mijlocașii la închidere. Deşi Pintilii şi Hoban au fost soluțiile ce le aveam la dispoziție, se ştia încă de acum 7 ani că Pintilii nu poate duce două meciuri la trei zile.

Iar Hoban a fost jucătorul lent care n-a fost în stare să-l blocheze pe Payet. Dar se pare că aici erau greu de găsit alții mai buni. În schimb gafa a fost cu introducerea lui Prepeliță care nu avea ce să caute pe teren.

La meciul cu Elveția Prepeliță a fost introdus "de test" în locul lui Hoban care a fost oarecum lent şi autorul greșelii de la golul lui Payet şi a rămas pe teren tot meciul, ca o mână moartă, din cauza accidentării lui Pintilii. La meciul cu Albania pe ideea lui Iordănescu "să atacăm", nu avea sens "să atacăm cu doi mijlocași la închidere". Şi totuși "am atacat" toată prima repriză cu doi închizători, dintre care unul numit Prepeliță, a fost penibil de slab. Introducerea sa pe teren la meciului cu Albania a fost o gafă penibilă făcută de Iordănescu.

Dintre mijlocașii de bandă singurul decent a fost Chipciu. Cu toate acestea la meciul cu Elveția s-a sufocat după o primă repriză foarte bună. Era obligatoriu ca Chipciu să joace pe bandă cel puțin o repriză şi-n meciul cu Albania.

În mod paradoxal nu a fost introdus nici un minut. În schimb a fost ținut degeaba 90 de minute Nicuşor Stanciu care nu a făcut nimic decât să strice toate fazele în care a fost implicat. Şuturile sale repetate, trase aiurea la 10m peste poartă vor rămâne unele dintre fazele cele mai penibile din meciului cu Albania.

Mijlocași la închidere propunere:

Cu Franța: Pintilii şi Hoban (care au şi jucat)

Cu Elveția: Pintilii şi Hoban (în prima repriză în loc de Prepeliță şi Pintilii)

Cu Elveția: Hoban şi Nicuşor Stanciu care să joace retras. (a doua repriză, după accidentarea lui Pintilii)

Cu Albania: doar Hoban ajutat de Nicuşor Stanciu care să joace mai retras.

3. Condiție fizică deplorabilă şi numeroşi accidentați. Vinovați: Medicul echipei, preparatorii fizici şi impostorul Burleanu care i-a numit cu 2 săptămâni înainte de Turneul final.