07:04
Comentarii Adauga Comentariu

_ Omonia Nicosia - Manchester United 1-2: Martial și Rashford îi salvează pe Red Devils în timp ce îi înving pe minoși

_ Omonia Nicosia 1-2 Manchester United: Martial și Rashford îi salvează pe Red Devils în timp ce îi înving pe minci

Tyrell Malacia a alunecat, iar adversarii lui Manchester United au năvălit. Cercurile verzi și albe care se revarsă în teren pentru a marca au aparținut lui Omonia Nicosia, dar, doar pentru o clipă, ar fi putut să pară Celtic pentru Neil Lennon.

Echipa Celtic pe care a jucat în acel moment l-a învins pe United în Liga Campionilor. în 2006 sau echipa Celtic a reușit să obțină o victorie de neuitat în fața Barcelonei șase ani mai târziu.

Deodată, o altă supărare celebră a fost pe cărți. O înfrângere pentru United chiar mai dureroasă decât lovitura cu 6-3 de duminică în derby-ul de la Manchester. Una dintre cele mai grave stânjeniri ale lor chiar și din Europa.

Gândiți-vă la Basaksehir în 2020, Midtjylland în 2016 sau Zalaegerszeg în 2002, în același an, United a pierdut cu 3-0 în fața lui Maccabi Haifa pe stadionul GSP - locul pentru această închidere. bărbierit în Cipru joi seara, dar pe atunci un teren neutru.

Să nu uităm că Omonia - prima echipă cipriotă cu care United s-a confruntat din istoria lor - se află pe partea de jos a acestei grupe și a câștigat doar una dintre ei. ultimele 27 de meciuri din Europa, cu excepția calificărilor.

Din fericire pentru Erik ten Hag și jucătorii săi, au rămas doar 34 de minute la Nicosia și au reușit să-l schimbe pe acesta.

Zece Decizia lui Hag de a-l lăsa pe Cristiano Ronaldo pe bancă a dominat pregătirea, dar ia scos pe Marcus Rashford și Anthony Martial joi seară ceea ce a schimbat cursul jocului.

Rashford l-a înlocuit pe complet ineficient. Jadon Sancho la pauză și a egalat. Martial, care a marcat de două ori de pe bancă împotriva lui City, a intrat imediat după ora și a lovit din nou câteva secunde mai târziu.

Rashford a primit o secundă și s-ar fi putut termina jocul, dar un alt gol de la Omonia în În minutul 85, United stătea inconfortabil la sfârșit.

Penșele evitată, ei rămân pe locul doi după Real Sociedad în Grupa E înaintea vizitei lui Omonia la Old Trafford săptămâna viitoare, dar ciprioții au meritat ovația fanilor lor. la sfârșit.

„Oamenii vor vorbi despre acest joc mult, mult timp”, a spus Lennon.

„Jucam împotriva unor superstaruri care ar fi putut câștiga jocul dacă Mai Mult. Îmi place să marchez două goluri împotriva unei echipe la fel de bune.

„Din fericire pentru noi, Cristiano Ronaldo nu avea ghetele de șut.”

Lennon l-a mărit pe Ronaldo înainte. acest joc, dar a fost o altă noapte frustrantă pentru numărul 7 al lui United în ceea ce a fost doar al patrulea început de sezon al său.

Deși a avut o mână la al doilea gol al lui Rashford, Ronaldo continuă să îi lipsească claritatea și nu a putut decât să lovească stâlpul de la un gol, când Diogo Dalot l-a aruncat în fața porții spre final.

A avut câteva ocazii de jumătate, când United a dominat schimburile de început, dar Antony a fost cel mai aproape cu un efort de curling care a fost respins cu brio de portarul Fabiano.

Omonia amenințase cu greu când a trecut în avantaj șoc în minutul 34. Golul a venit și dintr-o lovitură liberă de la United aproape de poarta adversarilor, trezind amintiri despre acel gol farsic primit la Basaksehir.

Lovitura goală a lui Christian Eriksen a fost nimicită, iar Sancho a jucat o pasă slabă înapoi către Malacia.

Olandezul nu s-a bucurat de cele mai bune nopți până în acel moment și a alunecat când părea prins în două minți.

Omul de pericol Omonia, Bruno, a îndepărtat mingea de el. iar brazilianul era la jumătatea drumului. United a încercat cu disperare să se întoarcă și a părut că l-a forțat pe Bruno pe Bruno, dar acesta a reintrodus mingea în Karim Ansarifard.

Internaționalul iranian, despre care unii își amintesc că a jucat pentru Nottingham Forest, a luat o atingere înainte de a-l învinge pe De Gea în timp ce stadionul GSP a izbucnit.

Lennon s-a întors încet pentru a merge prin tunel la interval, cu brațele încrucișate, dar inima trebuie să-i fi bătut repede.

Ten Hag a sunat la schimbări. A plecat Malacia la pauză pentru al doilea joc la rând, apoi a venit Luke Shaw.

La fel a făcut și Rashford și i-a luat doar opt minute pentru a avea impact, curgând un șut rafinat dincolo de Fabiano.

Martial a continuat și s-a descurcat și mai bine, biciuind un alt efort în interiorul stâlpului apropiat în câteva secunde.

Rashford a alergat la jumătatea drumului, apoi s-a terminat cu șutul încrucișat al lui Ronaldo de la mică distanță.

Cu toate acestea, înlocuitorul lui Omonia, Nikolaos Panagiotou, a întors mingea peste De Gea de la o distanță scurtă în minutul 85, deoarece United nu a reușit să pună în pat îndoielile de după derby.

„Cred că a fost rău la 10 minute după ce am primit primul gol', a spus Ten Hag. 'A fost o greșeală inutilă și nu se poate întâmpla, trebuie să vă asumați responsabilitatea acolo. Trebuie să învățăm din asta.

„Dar ne-am confruntat cu eșecul și ne-am întors, iar asta este un lucru pozitiv. Nu poți compara asta cu jocul de duminică.'