01:15
Comentarii Adauga Comentariu

_ McLaughlin din Noua Zeelandă câștigă titlul IndyCar Mid-Ohio

Washington (AFP) – Noua Zeelandezul Scott McLaughlin l-a reținut pe spaniolul Alex Palou în ultimele tururi pentru a câștiga duminică Indy 200 la Mid-Ohio pentru al doilea triumf din carieră în IndyCar .

Tânărul Kiwi, în vârstă de 29 de ani, a început în exteriorul rândului unu și a dominat ultimele 50 de ture ale caracteristicii de 80 de ture pe traseul rutier de 13 viraje și 2,258 mile de la Lexington, Ohio.

„Uimitor”, a spus McLaughlin. „Mi-am dorit foarte mult să câștig cu mama și tata aici. Să-i am pe mama și pe tata aici este destul de special.”

McLaughlin a câștigat singurul său titlu anterior la IndyCar în deschiderea sezonului de anul acesta la St. Petersburg, Florida .

Palou, în vârstă de 25 de ani, a câștigat trei curse anul trecut în drum spre campionatul sezonului, dar nu a luat steagul în carouri anul acesta, mulțumindu-se cu locul secund la Mid-Ohio, Alabama și St. Petersburg. .

„Am fost atât de aproape”, a spus Palou. "Mașina noastră a fost rapidă. Am ratat-o ​​din nou atât de mult astăzi. Super fericiți că am revenit pe podium."

Pilotul australian Will Power, care a căzut până pe ultimul după un spinout din primul tur, a trecut peste terenul pentru a termina pe locul al treilea, urmat în ordine de olandezul Rinus VeeKay și neo-zeelandezul Scott Dixon.

Suedezul Marcus Ericsson, câștigătorul Indianapolis 500, a terminat pe locul șase, dar și-a văzut avantajul de puncte de sezon micșorându-și de la 27 la 20 de puncte față de Power. cu americanul Josef Newgarden 34 înapoi pe locul al treilea și Palou al patrulea la 35 în depărtare.

Mexicanul Pato O'Ward, vicecampionul la Indy 500, a sărit în frunte la start cu McLaughlin chiar în spatele lui .

Coechipierul lui O'Ward, suedezul Felix Rosenqvist, a ieșit de pe locul al treilea după 10 ture cu o defecțiune mecanică.

O'Ward s-a plâns la radioul său că a pierdut puterea chiar înainte de a pune la boxe. în turul 30 și când s-a întors după ciclul de opriri de realimentare, a fost al treilea în spatele lui McLaughlin și Palou, apoi a dispărut rapid înainte de a renunța mai devreme.

Mc. Laughlin a refuzat tentativa de trecere a lui Palou la repornirea turului 40 și a rămas în frunte după ultima serie de opriri la boxe, cu 22 de ture rămase.

„A fost greu”, a spus McLaughlin. "Te gândeai la combustibil. Am avut capacitatea de a conduce la reporniri pentru a merge înainte. Am avut o mașină grozavă."

Următoarea cursă, a 10-a din cele 17 evenimente de sezon, va fi disputată pe 17 iulie la Toronto .