12:58
Comentarii Adauga Comentariu

_ Argentina 26-18 Scoția: Gazdele iau primul meci împotriva turiștilor

_ Argentina 26-18 Scoția: Gazdele luați primul meci împotriva turiștilor

Scoția și-a început cele trei serii de teste împotriva Argentinei cu o înfrângere după ce o primă repriză îngrozitoare i-a costat victoria.

Nici măcar nu au fost în opoziție. 22 în primele patruzeci de minute și, deși atacul lor s-a îmbunătățit în a doua perioadă, a fost un caz de prea puțin, prea târziu.

Intrarea la pauză 18 puncte la șase le-a dat un munte pe care l-au putut. nu urcă în a doua jumătate. Deși au reușit să egaleze la 18 puncte în toată ora, au rămas fără benzină în etapele ulterioare.

Au marcat câteva încercări decente prin Rory Hutchinson și Mark Bennett, dar din lipsă de disciplină și oferirea de prea multe penalty-uri la scrum le-a permis pumelor șansa de a se regrupa și de a reveni în joc.

La fluierul final, fanii argentinieni au sărbătorit cu stil, deoarece a fost primul meci internațional din țara lor de când pandemia, ultima fiind înfrângerea lor împotriva Africii de Sud în august 2019. A fost, de asemenea, o ocazie specială pentru antrenorul principal Michael Cheika, care și-a condus echipa la victorie în primul său joc la conducere.

Argentina a avut probleme înainte. jocul a început când jumătatea de scrum Tomas Cubelli și-a accidentat gambele în timpul încălzirii și a trebuit să fie înlocuit în formația de start de Gonzalo Bertanou.

Perturbarea târzie nu a deranjat gazdele devreme. pe când au început să atace și a fost nevoie de o placă grozavă din partea lui Darcy Graham pentru a strânge complet- îl readuce pe Pablo Matera în contact în primul minut. Argentina a obținut primele puncte pe tabela de marcaj două minute mai târziu, când Zander Fagerson a dat un penalty la defalcare. Deși extremul din Edinburgh, Emiliano Boffelli, care șterge toate loviturile pentru clubul său, a vrut să profite de efortul de la distanță lungă, el a fost respins de jumătatea de zbor Nicolas Sanchez, care a trecut peste penalty.

A durat douăsprezece minute înainte. Scoția a reușit prima lor excursie adevărată în jumătatea argentiniană, când numărul zece Blair Kinghorn a lovit mult timp pe teritoriul opoziției. Mingea a fost reciclată din line-out și, cu Argentina în ofsaid, a fost acordat Scoției un penalty pe care Kinghorn l-a pus peste.

De la reluare, echipa gazdă a câștigat un penalty pe care Sanchez l-a pus pentru a restabili conducerea lui. echipă. A fost ultima sa contribuție, deoarece a plecat accidentat două minute mai târziu, cu o încordare la gleznă, cu Santiago Carreras luându-i locul.

Cu Sanchez, Boffelli a fost cel care a preluat sarcinile de la lovitură, dar a ratat prima încercare de penalty. când o trase larg. Kinghorn nu a făcut aceeași greșeală când a pus un penalty simplu din fața stâlpilor.

Gazdele au primit prima încercare a jocului la jumătatea de oră, după o mișcare grozavă. Păstrându-și disciplina, argentinienii au lucrat mingea de-a lungul liniei cu o muncă bună a lui Francisco Gomez Kodela și Guido Petti. Mingea și-a găsit drumul pe lângă centru pentru Jeronimo de la Fuente. Deși părea că Ali Price l-a ținut peste linie, arbitrul Nic Berry a încercat.

Patru minute mai târziu, au mers mai departe, după o muncă bună a lui Juan Cruz, Mallia l-a eliberat pe Carreras, care a plonjat în colț, în ciuda faptului că o încercare curajoasă de a-l opri de la Duhan van der Merwe. Boffelli a trecut peste transformarea pentru a oferi echipei sale un avantaj 18-6 la repriză.

După o astfel de greșeală presărată în prima repriză, Scoția a fost presă pentru a începe bine a doua repriză. Li s-a oferit un penalty ieftin când prop Kodela a fost prins inutil în ofsaid. Scoția a întrerupt line-out cu van der Merwe considerat că a lovit mingea liberă când a încercat să o atingă chiar în interiorul liniei din spate a zonei de încercare.

O lovitură de la Kinghorn la colț a creat un maul de conducere de la line-out care a funcționat bine pentru oaspeți. Mingea a fost mutată de-a lungul liniei de Price, iar Kinghorn l-a găsit pe Bennett în spațiu. Centrul din Scoția, care și-a început primul joc pentru țara sa în șase ani, a parcurs o linie grozavă care a tăiat în bucăți apărarea argentiniană, ceea ce i-a permis să se arunce peste.

Scoția începea să câștige penalty-uri la spargerea din jumătatea oaspeților, ceea ce ia permis lui Kinghorn să introducă câteva lovituri de precizie aproape de colț. A dus la cea mai lungă perioadă de presiune și a dus la o a doua încercare în patru minute secunde. Kinghorn a fost din nou cel care a fost în centrul acțiunii, cu pasa lui inversă jucându-l pe fundașul lateral Rory Hutchinson. Kinghorn s-a ridicat pentru a trece peste conversia.

Argentinienii au crezut că au revenit imediat după ce Boffelli a câștigat mingea de la reluare, ceea ce a făcut ca Gonzalo Bertanou să treacă peste. Arbitrul Nic Berry a încercat afirmația asistentului său francez Pierre Brousset, dar TMO Marius Jonker i-a cerut să mai arunce o privire. Când a făcut-o, a fost clar că Bertranou a marcat legal.

Scoția și-a schimbat tot primul rând după încercarea cu Pierre Schoeman, George Turner și Zander Fagerson înlocuiți de Rory Sutherland, Ewan Ashman și Javan Sebastian pentru finală. douăzeci de minute.

Oaspeții au crezut că sunt în joc când Sam Johnson a trecut peste, dar arbitrul a decis că pasa lui Kinghorn a fost înainte.

Scoția urmărea acum jocul cu Kinghorn , care a fost perfect până atunci cu lovitura din mână, scoțând unul din plin pentru a reda posesia gazdelor.

Când înlocuitorul Rory Darge nu a ieșit din când mingea era pe pământ, le-a dat un penalty argentinienilor.

Boffelli, care a fost inconsecvent cu lovitura sa, nu a greșit de data aceasta, tentativa sa de pedeapsă oferind echipei sale opt puncte. conduce. Știind că au nevoie de o încercare transformată pentru a reveni în meci, Scoția știa că trebuie să arunce cu prudență în vânt.

Au încercat să facă asta, dar gazdele a fost inteligentă și a păstrat mingea în jumătatea Scoției și a încetinit jocul pentru a-și asigura o victorie meritată. Echipele se întâlnesc din nou la Salta weekendul viitor, dar vor trebui să se îmbunătățească și să facă un start mult mai rapid pentru a avea vreo șansă în al doilea Test.