09:16
Comentarii Adauga Comentariu

_ Anglia 5-1 Olanda: Leoașele continuă pregătirile pentru Euro 2022 cu o victorie impresionantă pe Elland Road

_ Anglia 5-1 Olanda: Leoașele continuă Pregătirile pentru Euro 2022 cu o victorie impresionantă pe Elland Road

Primul test adevărat al caracterului Angliei sub conducerea Sarina Wiegman a fost trecut cu brio, venind din spate pentru a învinge cu tărie Olanda cu 5-1 în a doua lor competiție. Meci în avans pentru Campionatul European.

A fost prima dată când Anglia a trecut în urma lui Wiegman, dar au făcut-o doar 10 minute, când Lucy Bronze a anulat deschiderea lui Lieke Martens în prima repriză. Leoașele au prins apoi viață în al doilea, în timp ce o dotă Beth Mead și golurile lui Ella Toone și Lauren Hemp au făcut din aceasta o victorie confortabilă.

Aceasta va fi întotdeauna cea mai dificilă dintre cele trei calde ale Angliei. sus jocuri. Olanda, totuși, a avut un ochi pe calificarea lor rearanjată la Cupa Mondială cu Belarus, marțea viitoare, ceea ce înseamnă că atacantul vedetă Vivianne Midema a rămas pe bancă. Dar nu vă înșelați, aceasta a fost o victorie mare și una care va oferi echipei lui Wiegman o mare încredere în Euro.

„Mi s-a părut un meci foarte bun, ne-a fost greu în prima repriză. . Cred că Olanda s-a descurcat foarte bine, nu am jucat cu punctele lor forte, ne-am chinuit. Cred că am jucat o a doua repriză foarte bună. Schimbarea a fost, de asemenea, că Olanda nu a marcat penalty-ul și în decurs de un minut am marcat un gol și a fost 2-1, am putut apoi să grăbim jocul și să aducem jocul la un nivel și mai ridicat.

'Dă încredere pentru că știm că avem multă profunzime în echipa noastră, multă calitate și avem o alegere gândită pentru primul XI. Cred că putem juca mai bine decât am făcut în prima repriză. A fost pentru noi un moment bun de învățare în care am mers în urmă, am primit un gol. Nu am primit niciun gol primul și nu am fost în urmă de când am intrat.

Aceasta a avut și dinamica ciudată a doi antrenori care se înfruntă împotriva propriei țări, Anglia cu antrenorul olandez Wiegman și Olanda cu Mark Parsons, născut în engleză. Pentru a spori confuzia, Anglia a jucat în echipamentul portocaliu pentru deplasare, în timp ce adversarii lor purtau alb.

Anglia, totuși, nu a putut învinovăți confuzia de culoare pentru trecerea lor neglijentă din prima repriză, care a dus la preluarea Țărilor de Jos. conduce în minutul 22. Colțul condus de Sherida Spitse a găsit capul lui Martens, care a ocolit-o pe Keira Walsh pentru a ghida o lovitură de cap pe lângă Mary Earps la stâlpul îndepărtat.

Un pic de noroc i-a egalat, când centrarea lui Bronze a zburat peste cap. a portarului olandez Sari van Veenendaal și până în colțul îndepărtat. Reacția fundașului a indicat că nu a vrut să spună.

Apărarea Angliei a lăsat încă mult de dorit la începutul reprizei secunde, Alex Greenwood a fost penalizat pentru că a doborât-o pe Danielle van de Donk în careu. , în urma unei revizuiri VAR.

Earps, care a vorbit despre faptul că se bucură de psihologia penalty-urilor la începutul acestei săptămâni, și-a fluturat brațele în aer în încercarea de a-l înlătura pe mijlocaș și a funcționat, deoarece efortul ei a funcționat. a trecut peste stâlp și a sărit larg.

A fost păcat pentru Spitse, care își făcea a 200-a apariție pentru țara ei. Dar Angliei nu i-a păsat. Pendulul se înclinase înapoi în favoarea lor și un minut mai târziu erau înainte. Hemp, care a fost neobișnuit de liniștit în prima repriză, a alergat pe aripa stângă și a centrat pentru Mead, care a alunecat pentru a termina la stâlpul din spate.

Un alt înlocuitor a marcat al treilea Angliei în calitate de jucător. Energic Toone a făcut spațiu pentru un șut care a trecut prin mâinile lui Van Veenendal și în colțul îndepărtat. A fost o greșeală proastă a portarului olandez, dar ea nu a putut face nimic în privința celui de-al patrulea al Angliei două minute mai târziu.

Bronze a condus pe dreapta și la găsit pe Toone în careu. Șutul ei a lovit stâlpul, dar mingea a sărit spre Hemp pe stânga, iar extrema a lovit un voleu sublim pentru prima dată în colțul din dreapta sus.

Acesta a fost primul meci de încălzire al Olandei, în timp ce Anglia a avut avantajul de a juca cu Belgia săptămâna trecută. Mead a scăpat de picioarele olandeze obosite în timp ce și-a dat dovadă de calm în careu pentru a trimite finalizarea în colțul din dreapta jos. Alessia Russo aproape a adăugat o al șaselea, dar lovitura ei aprigă a lovit bara.

„Cred că Anglia va fi favorită la Euro”, a spus șeful Olandei Parsons. „Această echipă a Angliei este foarte bună, echipele care urmăresc ultimele 30 de minute vor fi foarte îngrijorate.”

Wiegman, totuși, știe că mai este loc de îmbunătățire. „Cred că sunt mulți favoriți pentru acest turneu și noi suntem unul dintre ei. Fie că am pierde sau am câștiga acum, nu ne vom așeza pe un nor roz, rămânem pe pământ.

„Vrem să îmbunătățim ceea ce facem bine și să facem următorul pas în stilul nostru de joc. . Vom rămâne pe pământ. Cred că suntem într-un loc bun, dar încă trebuie să ne îmbunătățim.’