00:42
Comentarii Adauga Comentariu

_ Coasta de Fildeș - Sierra Leone 2-1: Nicolas Pepe și Sebastian Haller la țintă pentru The Elephants

_ Coasta de Fildeș 2-1 Sierra Leone: Nicolas Pepe și Sebastian Haller la țintă pentru The Elephants

Un urlator de portar i-a oferit Sierra Leonei o egalare dramatică în ultimul suflu, care a asigurat un egal 2-2 cu Coasta de Fildeș în confruntarea cu Cupa Africii a Națiunilor din Grupa E. duminică.

Portarul Badra Ali Sangare a pierdut controlul mingii și a vărsat-o pentru ca Alhaji Kamara din Sierra Leone să smulgă un gol în minutul 95, când a câștigat al doilea punct al turneului, după ce a reținut-o pe campioana în curs, Algeria, cu 0- 0 săptămâna trecută.

Coasta de Fildeș are acum patru puncte, în timp ce Sierra Leone este pe două, în timp ce Algeria a pierdut în fața Guineei Ecuatoriale în al doilea meci de duminică din Grupa E de pe stadionul Japoma.

Sebastien Haller a marcat. primul care a pus Coasta de Fildeș în avantaj la pauză, dar Musa Kamara, în vârstă de 21 de ani, a egalat pentru Sierra Leone, înainte ca Nicolas Pepe să restabilească liderul ivorienilor.

Ei păreau să se îndrepte către un meritat. d a câștigat când Sangare a reușit cumva să piardă controlul mingii, permițându-i lui Steven Caulker să-l hrănească pe Alhaji Kamara.

Cu toate acestea, atacantul înlocuitor se împiedica în timp ce încerca să ajungă la pasă înainte de a intra în contact și de a o îndrepta spre casă. a declanșat sărbători frenetice.

A fost un rezultat superb pentru Leone Stars, revenind în finală pentru prima dată în 26 de ani.

„Cel mai bun dintre toate este spiritul pe care îl avem. afișate. Doar să fii aici este o victorie pentru noi', a spus antrenorul John Keister.

Ivorienii au irosit o ocazie de pedeapsă timpurie, când Wilfried Zaha a fost doborât în ​​minutul 12 de o provocare stângace a căpitanului din Sierra Leone, Umaru Bangura. , oferindu-i lui Frank Kessie oportunitatea de a-i pune înainte de la fața locului.

Cu toate acestea, lovitura sa a fost salvată de Mohamed Kamara, care a avut o performanță de om al meciului în meciul anterior al Sierra Leone împotriva Algeriei.

Deschiderea lui Haller a sosit în minutul 25 și a fost stabilită printr-o pasă care a despărțit apărarea din partea lui Zaha, înainte de a fi transformată cu experiență, aducând ivorienilor un avantaj la pauză.

Sierra Leone a folosit din plin o rară secundă. jumătate de ocazie de a smulge egalarea cu un șut puternic al lui Musa Kamara în minutul 55.

Ivorienii și-au restabilit superioritatea când Ibrahim Sangare l-a hrănit pe Pepe, a cărui lovitură din dreapta nu i-a oferit portarului nicio șansă.

Necazurile ivoriene la sfârșit au fost exacerbate de Eric Bailly care a plecat cu ceea ce părea a fi o reducere a capul în timp ce Sangare a fost scos pe targă după urletul său, lăsându-i pe ivorieni cu o posibilă criză a portarului pentru ultimul lor meci din grupă de joi împotriva Algeriei.