18:36
Comentarii Adauga Comentariu

_ EVALUAREA JUCĂTORILOR: Atacantul USMNT Jesus Ferreira eșuează împotriva Olanda, dar Denzel Dumfries joacă în Cupa Mondială

_ EVALUAREA JUCĂTORILOR: Atacantul USMNT Jesus Ferreira eșuează împotriva Olanda, dar Denzel Dumfries vede în Cupa Mondială

Olanda a măturat SUA pentru a avansa în sferturile de finală ale Cupei Mondiale cu o victorie 3-1 în Qatar sâmbătă.

Memphis Depay a deschis scorul în minutul 10, iar Daley Blind a dublat avantajul în timpul pauzei. Haji Wright a reușit să obțină un gol înapoi pentru SUA, dar speranța de replică durează cu doar cinci minute înainte ca Denzel Dumfries să obțină al treilea.

Sportsmail oferă evaluări cu privire la modul în care fiecare jucător a evoluat în joc.

OLLANDA

Andries Noppert - 7,5

Salvat bine de Pulisic devreme și apoi de Weah înainte de pauză. Două salvari mari după pauză, ținându-l din nou pe Pulisic de două ori. O șansă mică cu golul SUA.

Jurrien Timber 6,5

A fost prins când SUA aproape a marcat după repriză De altfel, fundașul Ajax a fost solid în spatele trei cu Van Dijk și Ake. A făcut un tackle strâns pe McKennie.

Virgil Van Dijk - 7,5

Înapoi la imperiositatea lui cel mai bun, rar tulburat, atât la sol, cât și în aer. Interceptare importantă în fazele finale, deoarece Wright a căzut la poartă.

Nathan Ake - 7

Aranjat în spate, placare bună pentru a-l refuza pe Weah după pauză. Fundașul lui Manchester City îl completează bine pe Van Dijk. Înlocuit târziu.

Denzel Dumfries - 9

Omul meciului – a creat două goluri, a marcat al treilea. Atât de puternic înainte, centrează incisiv pentru primele două goluri. Puternic și în apărare, cu o îndepărtare de la linia de poartă, apoi a trimis din voleu în al treilea cu piciorul stâng.

Marten De Roon - 6,5

Inteligent și muncitor în fața celor trei din spate, el a făcut ca mijlocul olandez să treacă înainte de a fi înlocuit de Koopmeiners la pauză.

Frenkie De Jong - 7

O rundă îngrijită când a dus mingea înainte în prima repriză și apoi niște muncă solidă. A început mutarea care a dus la al treilea gol pentru Olanda. Mijlocașul Barcelonei a fost avertizat târziu în joc pentru un fault.

Daley Blind - 7,5

Solid pe stânga mijlocului terenului, făcând o treabă bună defensivă când a fost nevoie și apoi a apărut cu un gol rar, șutând acasă prima dată înainte de pauză. A centrat și pentru golul lui Dumfries la sfârșitul jocului.

Davey Klaassen - 6,5

A jucat cel mai avansat rol la mijlocul terenului, în spatele lui Depay și Gakpo, dar fostul om de la Everton a făcut cea mai bună muncă mai profundă, în fața celor patru din spate. Înlocuit la pauză de Bergwijn.

Cody Gakpo - 7

Nu atât de mult un gol amenințare astăzi, dar căutatul tânăr de la PSV a fost implicat în pregătirea ambelor goluri și a arătat mereu periculos. Cu siguranță, o mutare în Premier League atrage.

Memphis Depay - 8

Finalizare genială pentru golul de deschidere, și unele rulări puternice fără un produs final. A avut două ocazii decente după pauză, cu un instantaneu de la 20 de metri răsturnat de Turner, care apoi a salvat la picioarele sale. Înlocuit de Simons târziu.

SUBS

Steven Bergwijn - 7

(Pentru De Roon, 46) A avut două ocazii bune de a marca, dar a avut o lovitură de cap salvată de Turner și apoi a înjunghiat un șut pe lângă poartă. Fostul atacant de la Tottenham nu s-a oprit niciodată din alergat.

Teun Koopmeiners  - 6.5

(pentru Klaassen, 46) A avut un șut puternic bine salvat după ce l-a înlocuit pe De Roon. Rezervat pentru un fault

Xavi Simons

(Pentru Depay, 82 de ani) Puțin timp pentru a face un impact, faultat târziu.

Matthias De Ligt

(Pentru Ake 90+1) Trimis în timpul oprit pentru a vedea jocul.

Wout Weghorst

(Pentru Gakpo 90+1) Ca De Ligt , trimis în timpul opririi pentru a vedea jocul și nu a avut timp să influențeze jocul.

SUA

Matt Turner - 7,5

Șanse mici cu vreunul dintre goluri și nu prea multe de făcut între ele în prima repriză , dar s-a descurcat excelent după pauză, salvând de mai multe ori de la Depay, Koopmeiner și Bergwijn.

Sergino Dest - 6,5

p>

O explozie superbă înainte de pauză sa încheiat cu un șut slab blocat. Fundașul de la Milan a părut periculos înainte de a fi înlocuit de Yedlin târziu.

Walker Zimmerman - 6,5

A fost prins pentru două dintre goluri, dar a făcut și câteva interceptări bune și a fost aproape de a marca cu un efort îndrăzneț deasupra capului, în timp ce SUA au făcut eforturi pentru egalarea

Tim Ream - 6

Niciodată cu adevărat confortabil în ritmul și șmecheria lui Depay și Gakpo, fundașul Fulham nu a avut cel mai bun joc al său.

Antonee Robinson - 6

A avansat bine uneori, dar primele două goluri au venit din zona lui de teren. A făcut o provocare importantă lui Dumfries mai târziu în joc, rănindu-se și a fost înlocuit.

Tyler Adams - 7

Niciodată nu s-a oprit din alergat, căpitanul SUA a încercat să conducă prin exemplul, hărțuindu-i pe olandezi și căutând deschideri.

Yunus Musah - 6

Mijlocașul Valencia a avut o primă repriză liniștită și s-a străduit să creeze deschideri, dar nu a încetat niciodată să încerce.

Weston McKennie - 6,5

Performanță sub normală a mijlocașului Juventus, care a fost înlocuit la jumătatea reprizei secunde.

Timothy Weah - 7

Un șut puternic a salvat bine de Noppert cu puțin timp înainte de pauză, dar a lipsit o amenințare reală de gol. Înlocuit de Wright la jumătatea reprizei secunde.

Jesus Ferreira - 5,5

Atacantul FC Dallas nu a reușit să facă probleme apărarea Olandei și a fost retras la pauză. Nu este cel mai bun joc al lui la prima sa apariție la Cupa Mondială.

Christian Pulisic - 8,5

Steaua de la Chelsea a avut o excelentă șansă în minutul al treilea, dar a șutat direct în portar. Nu a încetat niciodată să încerce și a fost refuzat încă de trei ori de către Noppert. Centrarea sa a dus la golul lui Wright.

ÎNLOĂTOARE

DeAndre Yedlin - 7

(Pentru Dest, 75) Aproape prima sa atingere l-a pus pe Pulisic pentru centrarea din care a marcat Wright. 7

Haji Wright - 8

(Pentru Weah, 67) Impact mare, având o lovitură îndepărtată de pe și apoi înscrie pentru a da speranță SUA.

Brenden Aaronson - 6

(Pentru McKennie, 67) Omul din Leeds nu a avut prea multe șanse să impresioneze. Faultat dintr-o lovitură liberă târziu.

Giovanni Reyna - 6,5

(Pentru Ferreira, 46) Activat la pauză, Borussia Dortmund a provocat o problemă reală cu o singură rundă și un șut peste bară.

Jordan Morris - (Pentru Robinson 90+1) Nicio șansă de a impresiona.