16:15
Comentarii Adauga Comentariu

_ Caleb Serong lovește golul UIMINOARE al concurenților sezonului, în timp ce Fremantle învinge Port 99-91

_ Caleb Serong a marcat golul UIMINO al sezonului concurent în timp ce Fremantle a învins Portul 99-91

Caleb Serong a produs un candidat pentru golul sezonului, în timp ce Fremantle a trecut de Port Adelaide 15,9 (99) până la 14,7 (91) într-o întâlnire palpitantă de duminică.

Cu Dockers conducând cu 19 puncte la sfârșitul celui de-al doilea sfert, Serong a sărit pe o minge liberă dintr-o oprire și, fără a întrerupe pasul, a lansat o lovitură lungă din cele mai strânse unghiuri.

În ciuda faptului că era pe punctul de a ieși din limite și a lovit-o de pe piciorul său stâng nepreferat, tânăra arma a lui Fremantle a făcut suficient pentru a-l duce pe Sherrin să treacă peste stâlpi.

Într-un joc care a prezentat câțiva lovitură de poartă remarcabilă și a produs cel puțin patru goluri ale concurenților sezonului, comentatorul Fox Footy, Adam Papalia, a descris lovitura în șase a lui Serong ca un efort „ridicol, remarcabil”.

Finalizarea uluitoare a lui Serong i-a adus pe Dockers în avans cu 25 la pauză. și Fremantle au condus cu până la 40 de puncte, înainte ca Port să-și ia drumul înapoi cu cinci goluri de fiecare parte în trei sferturi de timp pentru a reduce marja la o singură cifră.

Dar în ultimele minute, Robbie Gray și Todd Marshall de la Power nu au reușit fiecare să transforme loviturile directe în set, iar Dockers au ținut să-și consolideze locul în primii patru ai AFL.

Victoria, inspirată de cinci goluri, cel mai mare nivel al carierei lui Rory Lobb, îl plasează pe Fremantle pe a patra poziție și o victorie față de liderii de pe scări Melbourne.

Dar poate avea un preț cu atacantul cheie predispus la accidentări Matt Taberner ( două goluri) a fost înlocuit cu o îngrijorare a hamstring-ului în ultimul mandat.

Taberner a reușit doar opt meciuri în acest sezon, după ce a fost exclus din cauza problemelor cu ischio-covile și spate.

O mulțime de 41.326 s-a bucurat nu lipsesc cele mai importante momente înainte de încheierea blockbuster-ului.

Steaua în ascensiune Fremantle, Hayden Young, i-a avut pe Dockers credincioși când s-a așezat pe capul unui nefericit Lachie Jones și a reușit o apucare remarcabilă în al doilea sfert.

Tânărul pistol Mitch Georgiades și-a oferit propriul concurent pentru marca anului la sfârșitul celui de-al treilea mandat, când a urcat d deasupra lui Brennan Cox, de 195 cm.

Dar Andrew Brayshaw, candidat la medalia Brownlow de la Fremantle, a fost cel care a livrat, probabil, momentul cheie, senzaționalul său tackling pe Jeremy Finlayson, stabilind un gol lui Lachie Shultz, care a oprit cursa lui Port la sfârșitul jocului. .

„A avut câteva concursuri masive în ultimul trimestru. Pur și simplu nu renunță niciodată”, a spus antrenorul Fremantle, Justin Longmuir, despre Brayshaw.

„Aveam nevoie de un efort mare [...] părea că va fi un anumit obiectiv și am reușit să întoarcem mingea peste și ne-am uitat bine înapoi în altă parte.”

Brayshaw a condus un mijloc de teren care a răspuns puternic după ce a fost puternic învins în pierderea de 31 de puncte de săptămâna trecută în fața lui Carlton.

Cu Nat Fyfe, medaliat dublu Brownlow, jucând un rol de jumătate de atacant, Brayshaw s-a combinat cu Serong, Will Brodie și ruckmanul Sean Darcy pentru a se asigura că Fremantle a dominat degajările.

Aligătorii din afara James Aish și Jordan Clark au fost, de asemenea, importanți, în timp ce 207cm vârful de lance Lobb s-a bucurat de incursiunile în avans ale lui Fremantle.

Lobb, în ​​afara contractului anul viitor și legat de o posibilă mutare pe coasta de est după o ofertă comercială eșuată sezonul trecut, a marcat trei dintre cele cinci goluri ale sale în primele 10 minute ale al treilea sfert.

Ollie Wines (39 de eliminări) și Travis Boak (32) au condus renașterea mijlocului terenului lui Port, în timp ce Charlie Dixon a lovit-o ck-to-back majors în ultimul mandat, după ce mai devreme au fost reținute fără goluri.

The Power, care găzduiește GWS săptămâna viitoare, ocupă a 12-a poziție, cu speranțele finale în scădere.

antrenor Ken Hinkley a fost mândru de replică a echipei sale, dar a recunoscut că a venit mult prea târziu.

„Aproape că am fi putut câștiga, nu-i așa, dacă te uiți la meci și te uiți la loviturile pe care le-am avut și la șansele să nu le executam în cele din urmă”, a spus el.

„Dar când te lași atât de mult în urmă, probabil că nu meriți să câștigi.”